Historia Parafii św. Urbana papieża i męczennika w Woli.

W 1855 r. położono kamień węgielny pod kaplicę cmentarną, wokół której był założony cmentarz. Budowę jednonawowej kaplicy ukończono w 1856 r.. Kaplica została poświęcona jako kościół filialny w Miedźnej 16.09.1861 r. przez bpa Adriana Włodarskiego z Wrocławia pod wezwaniem św. Urbana I papieża i męczennika, patrona winnic, ogrodów i rolników. Parafia została wyodrębniona z parafii św. Klemensa w Miedźnej w roku 1870, bez stałego duszpasterza /dojeżdżał z Miedźnej lub Pszczyny/ Pierwszy Odpust parafialny był 25 maja 1873 r. Pierwszym Proboszczem był ks. Paweł Stanowski / 1870 – 1881/ W parafii było już 23 Proboszczów a obecnym jest ks. Henryk Aleksa / od 2010 r./ W 1861 r. Parafian było 550, w roku 1940 około 900 w latach 70-tych 1300 a obecnie ponad 1900. Jednonawowy kościół o sklepieniu krzyżowo-kolebkowym ceglasty, absyda sklepiona konchowo,dach siodłowy z sygnaturką barokową. Wieża kościelna została dobudowana w latach 1948-50 przez ks. Steuera, architektem był p.Grabowski z Bierunia.

Wnętrze kościoła parafialnego:

Trzy ołtarze – główny św. Urbana i boczne MB Różańcowej i Najświętszego Serca Jezusa.
Chrzcielnica ludowo- barokowa, obraz św. Franciszka ufundowany przez FZS w 1874 r. a malowany przez Karola Stankiewicza. Droga Krzyżowa – to gipsowe odlewy z 1962 r.
Drewniane figury: Matki Bożej, Serca Pana Jezusa, św. Józefa, św. Anny – sprowadził ks. Machulec a wykonał p. Franciszek Masorz z Rybnika.
Organy elektryczno – pneumatyczne zakupił ks. Kempa w firmie Biernackiego w 1959 r.
Za czasów ks. Prob. Kempy / 1959 – 1976/ wykonano pierwsze poważne remonty kościoła. Wszystko pomalowano farbą olejną na biało lub kremowo, wyrzucono wiele drewnianych elementów ołtarzyi wystroju /zniszczonych przez korniki/. Wystrój prezbiterium dostosowano do posoborowej liturgii z nowym soborowym ołtarzem.
Za czasów ks. Prob. Ryszki /1976 – 1994/ kolejny raz odnawiano kościół, przemalowano znów farbą olejną na brąz. Na suficie wymalowano nowe polichromie /firma Nyga z Bierunia/. Ustawiono nowe konfesjonały i nową boazerię na ściany.
Za czasów ks. Prob. Knapika 1994 – 2010/ za zgodą konserwatora zabytków w latach 1995 – 96 dobudowano 2 kaplice aby bryła kościoła otrzymała sakralny, gotycki wygląd.Po wybudowaniu nowego probostwa – od 2006 r. rozpoczął się generalny remont wnętrza kościoła. Wymieniono cała instalację elektryczną, zakupiono nowe żyrandole i kinkiety, nowe nagłośnienie, promienniki ciepła, usunięto stare farby olejne, wymalowano kościół by przywrócić dawny koloryt, odnowiono malowidła ścienne i na suficie, rekonstruowano chrzcielnicę i 3 ołtarze, ułożono nową posadzkę na kościele i w prezbiterium, wykonano sedilia i nową ambonę. Odnowiono wieżę kościoła od wewnątrz.
Od 1 sierpnia 2010 r. nowym Proboszczem został ks. Henryk Aleksa We wrześniu zainstalowano napęd i automatykę dzwonów w wieży kościoła. W 2011 roku Parafia będzie obchodzić 150 – lecie poświęcenia kościoła. Do tego czasu pragniemy wykonać nowy stały ołtarz a także rozpocząć prace związane z założeniem witraży w kościele.

Święty Urban I – patron parafii

W Kościele Katolickim św. Urban jest wspominany 19 maja, był 17 następcą św. Piotra. Urodził się w Rzymie, był synem Poncjana. Papież Urban I rządził Kościołem w czasie, gdy część gminy rzymskiej opowiadała się za antypapieżem Hipolitem. Według podania św. Urban wydał instrukcję, aby kler do Mszy św. używał kielicha i pateny ze złota lub srebra. W średniowieczu był jednym z najbardziej popularnych świętych. W jego wspomnienie błogosławiono pola. Na miejscu męczeństwa św. Cecylii – na Tratevere, kazał zbudować kościół w którym spoczywają szczątki patronki muzyki. Urban I zginął śmiercią męczeńską 23 maja 230 r. poprzez ścięcie głowy. Został pochowany w katakumbach św. Kaliksta przy via Appia. Jest patronem winnic – właścicieli winnic, ogrodników, rolników i dobrych urodzajów. Wzywany jest w czasie błyskawic i burz.